top of page
Search

מכתב לקהילת כאן זה לא אולפן


לקהילת כאן זה לא אולפן,

כמו רבות ממכן, גם אני עוברת את הימים הקשים בהם אנו נתונות אל מול הזוועות, ההרג ההמוני של חפים וחפות מפשע, הדם והאימה שנמצאים בכל מקום, מול צמצום המרחבים הביקורתיים השמאלניים בחברות בהן אנו חיות, מול ענני הפייקניוז והרדוקציה הפוליטית, מול הסגרגציה והשיח הלאומני. מול כל הדברים האלו כולם, כאן זה לא אולפן ניצבת איתנה כבר מעל ל-10 שנים עם עמדה חינוכית הומניסטית וביקורתית שכעת אנו זקוקות לה יותר מאי פעם.

ביסודה של עמדה חינוכית זו ניצבת ההכרה באדם כסובייקט, באדם כעולם מלא. מתוך כך, המורות והמורים שלנו שמות לעצמן כמטרה יצירת מרחבים חינוכיים המיוסדים על ערכים של שוויון, חירות, צדק, סובלנות וכיבוד מלא ועיקש של זכויות – בין אם אלו זכויות אדם, אזרח, קהילה או מגדר. לדעתנו בכזל"א, חינוך זה הוא גם חינוך לחמלה לעמידה מול כל דיכוי, ללקיחת אחריות אנושית, ושאיפה מתמדת לחיים צודקים בשלום. יחד עם זאת, ואל מול האתגרים היחודיים של החיים העכשווים שלנו, שעוברים תמיד דרך הסמרטפון והרשתות החברתיות, אנחנו גאות גם להחזיק בעמדה חינוכית המתגברת את היסוד האינטלקטואלי ואת האוריינות בפני שצף החדשות. אנו מלמדות את המשתתפות איך לחתור כלפי האמת, ואיך להבדיל מה שהיינו רוצים שיהיה נכון, מה שאנחנו מפחדות שנכון, ומה שהעובדות, כפי שאנו יכולות להבין אותן, מעידות עליו שהוא נכון. ולכל זאת אנו מוסיפות את דרישותינו לחתור להכרת המבנה, הכוחות, העקרונות והחוקים שפועלים בחברה שלנו ולתבוע סדר חדש. זוהי עמדתנו החינוכית.

חינוך הומניסטי-ביקורתי בתקופת כיבוש, אפרטהייד ומלחמה, במיוחד זו שאנו נתונות בה, אחרי ותוך כדי זוועות הטבחים שאין לי מילים בלקסיקון לתארם, היא משימה קשה. אבל תפקיד החינוך הנאור, מחייב זאת. זה צו שעתנו.

אני חוזרת אל בורדייה שטען כי השפה איננה רק כלי ריק להעברת מידע אלא מדיום מלא משמעות בפני עצמו, המשמש ליצירה ולשימור מבנים חברתיים שהופנמו. שפה, במרחב זה - עברית וערבית - משפיעה על צורת החשיבה שלנו, מגדירה וקובעת מציאות ומהווה כלי זהותי מרכזי. מכאן, ששפה היא כלי פוליטי ראשון במעלה והשימוש בה הוא פוליטי. כל מאבק וכל תיקון נעשים דרך השפה, באמצעות השפה, ובתוך השפה. ידיעת עברית וערבית בישראל ופלסטין היא תנאי חשוב להשתתפות פעילה במאבקים המקומיים וליצירת בריתות פוליטיות עמוקות. חשוב שנזכור כי הפעולות החשובות והרדיקליות ביותר שאנו יכולות לעשות הן חיבור מאבקים ויצירת סולידריות בין א.נשים, יצירת התנגדות פעילה לעוולות, הבעת אמפתיה ויכולת הקשבה, יצירת מרחב בו אקטיביסטיות יכולות להשתלב זו עם זו בהרמוניה ובשפה משותפת. פעולות אלו הן התנגדות אקטיבית להפרדה ולמבנים החברתיים הקיימים והן מהוות יסוד שעליו נוכל להציב דרישה לסדר חברתי חדש.

התנגדו! התנגדו לאפרטהייד, התנגדו לרצח אזרחים, התנגדו למלחמה! לימדו שפה איתנו מתוך פרספקטיבה הומאניסטית-ביקורתית- ומתוך דרישה לשינוי. עזרו לנו להשאר מעל המים בתקופה האפלה הזו. לצערנו, בשל האירועים הנוראיים, משתתפות רבות נאלצו לבטל את השתתפותן, בעודנו ניצבות ברגע מכריע של צמיחה והתפתחות. אם אתן מסכימות עם עמדתינו, אם אתן רוצות לראות עוד מכזל"א, בבקשה תרמו לקואפרטיב שלנו אם אתן יכולות, או הירשמו כבר היום לקורסי הערבית והעברית בסמסטר הקרוב. לחלופין, נשמח לכל עזרה להגיע לקהלים נוספים. אתן מוזמנות גם להצטרף לקואופרטיב, או להצטרף בכל דרך שנראית נכונה לכן. הצטרפו אלינו.

אני אעשה כל מה שביכולתי על מנת לשמור על המרחב הזה ועל האלטרנטיבות שהוא מצליח לייצר בימים טרופים אלו ובכל זמן אחר.

בתקווה לימים טובים יותר ובמהרה, נעה פרימן

104 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page